İhtiyar Çöpçü - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Öyküler & Hikayeler

Öyküler & Hikayeler Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Öykülere, Hikayelere Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 09 July 2006, 18:35   Mesaj No:1

igzuma

Papatyam Kıdemli Üyesi
Durumu:igzuma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 778
Üyelik T.: 16 March 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İhtiyar Çöpçü

İhtiyar Çöpçü

Ihtiyarliga adim atali çok olmustu. Gözleri dalgalara takilmis halde, iyi kötü yönleriyle geçmisi düsünüyordu. Insanliga karsi pek güveni kalmamisti. Iyilik yaptikça nankörlük gördügünü düsünüyordu. Çogu kisinin kendisine "enayi" gözüyle baktigini da biliyordu. Fakat karsiliksiz iyilik yapmaktan vazgeçmiyordu. Çünkü kendisini hayata baglayan çok az degerden birisi de, kendisine olan saygisiydi. Onu da kaybederse , herseyini kaybetmis olacagini düsünüyordu.
Ihtiyar adam kayaliklarin üzerinden yavasça dogruldu, denizin kenarina atilmis kirik içki sisesi gözüne takilmisti. Içki içmezdi ama görüp de almazsa ve bu kirik sise birine zarar verirse vicdan azabi duyacagini düsündü. Onun siseyi yerden aldigini gören biri kiz, biri erkek iki genç gülüstü. Erkek ; "-Çöpçü herhalde. " dedi. Ihtiyar adam herkesi hos görmeye çalisirdi, özellikle gençleri ama yine de gencin, kendisi hakkinda arkadasiyla sakalasirken biraz sesini alçaltmamasina, kendisinin duymamasi için gayret etmemesine cani sikilmisti.
Ihtiyar kirik camlari atmis dönerken, gençlerin az önce kendisinin oturdugu kayalarda, azgin dalgalara karsi sakalastigini, birbirini itekler gibi yaptigini gördü. Biraz daha uzakta bir kayaya gidecekti ki, birinin denize düsme sesi ve çigligi kulaklarinda çinladi. Kiz düsmüstü, . Sportif yapili gencin hemen atlayip kizi kurtarmasini bekledi. Fakat kayadan kayaya telasla kosan genç atlamaya cesaret edemiyordu.
Genç ne yapacagini bilemez halde dalgalarin uzaklastirdigi kiz arkadasina bakiyor, bagiriyordu. Saga sola deli gibi kostururken, hemen yanindan birinin denize atladigini duydu, bu az önce dalga geçtigi ihtiyar adamdi.
Ihtiyar adam dalgalarin tüm zorluguna ragmen, güçlü kulaçlarla kiza yetisti, saçlarindan yakaladi kayalara dogru çekti. Kayalara yaklastiginda kiyidaki genç, kizi yakalayip önce yukari, sonra sahile çekti. Ihtiyar adami o anda unutmustu bile. Birden aklina gelip denize dogru baktiginda ihtiyar adamin hala çikamadigini gördü.
Ihtiyar kollarinda derman kalmamis halde, kendisini kiyidan koparmaya çalisan dalgalara kendini birakti. Genç çilgina döndü, sevdigi kizi kurtaran , az önce dalga geçtigi ihtiyar gidiyordu. Kisa zamanda büyük seyler olmustu hayatinda. Hayatta en çok sevdigi kisiyi kurtaramamis, baskasi kurtarmisti ve o da simdi kendisinden özür bile dileyemeden, boynuna tüm utançlari takarak sonsuza dek gidiyordu.
Kendine tam gelememis kiz , gencin sulara atlayisina bakti bagirdi ama nafile. Oysa arkadasinin kendisi kadar bile yüzemedigini iyi biliyordu.
Genç erkek tüm çabasina ragmen ihtiyara yaklasamamisti bile , dalgalarin üzerinde bogulan degil, sanki dinlenen biri gibi duran ihtiyar da sanki gülümsüyor gibiydi. Genç bir anda ihtiyardan daha çok kiyidan uzaklastigini farketti. Bitiyordu hersey. "Gerçekmis demek ki " diye düsündü, hayati, arkadaslari , sevdikleri hizlica gözlerinin önünden geçiyor gibiydi. Insan ölüme yaklasinca böyle oluyormus. Su yutuyordu ama mücadeleyi birakmisti.
Birden beklenmedik birsey oldu; genç adam kolunun kuvvetlice yakalandigini hissetti, önce köpekbaligi aklina gelip telasla çekmek istedi ama hemen yaninda ihtiyar adami farketti. Ihtiyar adam önce kolundan yakalamis, sonra yakasindan tutup, onu bir bebek gibi çekmeye baslamisti.
Göz açip kapayana kadar kiyiya gelmislerdi. Ihtiyar adam, genci kizin yanina kadar atmis, nefesleniyordu. Gençlere gülümsedi ; "- Siz de, ben de bu gün güzel dersler aldik. Ben kendi adima çok mutlu oldum. Siz kimseyi küçümsememeyi ögrendiniz. Ben de bu küçük dalgalarda sizi deneyerek, insanligin ölmedigini gördüm. Delikanli beni kurtarmaya gelmen, beni ne kadar mutlu etti sana anlatamam. Fakat ben daha bu dalgalara yenilecek kadar kocamadim"
Ihtiyar kiyida kendilerini toparlamaya çalisan gençlerin birsey söylemesine firsat vermedi; "-Hosçakalin !. . . " deyip yürüdü.
Gençler pesinden kosamadiklari ihtiyara saskinlikla, içlerinde bir buruk sevinçle bakakaldilar.

http://img208.imageshack.us/img208/2...msultanub8.gif

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)