Emre Belözoğlu'nun Bitmeyen Vukuatları - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.SPOR.::. > Süper Lig > Fenerbahçe

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 28 February 2013, 10:22   Mesaj No:1

umut

Papatyam Editörü
Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1242
Üyelik T.: 19 February 2008
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Emre Belözoğlu'nun Bitmeyen Vukuatları

Emre Belözoğlu'nun Bitmeyen Vukuatları

Emre Belözoğlu'nun Bitmeyen Vukuatları

İşte Fenerbahçe ve Milli takımın kaptanlığını yapan Emre Belözoğlu'nun özellikle genç futbolculara ibret olacak sicil dosyası.
27 Şubat 2013 Çarşamba 01:41

Galatasaray alt yapısından yetişen ve yurt dışında Inter ile Newcastle'da forma giydikten sonra Fenerbahçe'ye transfer olan yıldız oyuncu, geçtiğimiz yaz sezonunda Atletico Madrid'in yolunu tutmuştu. Burada istediği kadar süre alamayan Emre, devre arası transfer döneminde yeniden Fenerbahçe'ye geldi.

Işte Emre Belözoğlu'nun futbol kariyerinde yaşadığı "vukuatlar":

28 Ekim 2000 yılında Göksel Gümüşdağ ve Ahmet Bulut’u alıp, Eyüp Sultan Camii'ne sabah namazı kılmak için giderken, 37 yaşındaki Kadir Çetin’e çarptı. Ölümle sonuçlanan kazada 8’de 1 suçlu bulundu ve hapis yatmadı. Vatandaşın kendisine yandan çarptığı belirtildi. Bu olay uzun süre konuşuldu. Rakip takım tribünleri ‘Katil Emre’ tezahüratları ile kendisini yıpratmaya çalıştı.

Sparta Prag ile oynanan maçta gördüğü kırmızı kartla şimşekleri üzerine çekti. “Hocam ‘agresif ol, sert oyna’ dedi. Ben de ezilmemek için sahada savaşıyorum. Sertliğim ise sadece topa” diyerek kendisini savundu.

Leeds United maçında gördüğü kırmızı kart nedeniyle UEFA finalinde takımını yalnız bıraktı. Ancak UEFA Kupası kazanan ekibin en önemli oyuncularından biriydi. Avrupa ekipleri peşine çoktan takılmıştı, manşetleri süslüyordu.

Büyük başarılar yaşadığı Galatasaray’dan olaylı bir biçimde ayrıldı. Avrupa kulüpleriyle adı anıldığında “Öncelikle kulübüm para kazanmalı” demişti ancak öyle olmadı. Okan’la birlikte apar topar gidişi, taraftarın tepkisini çekti.

G.Saray Asbaşkanı Ali Dürüst Emre Belözoğlu'na 1 yıllığına 3 milyon dolar önerdiklerini açıkladı. 4 yıllık 12 milyon dolarlık teklif iddiası ortalıkta dolaştı ancak Emre daha sonra medya yoluyla bu teklifi yalanladı. Son üç yılda cüzzi bir ücretle futbol oynadığını belirterek, “Sağlıklı yaşam için spor yapmıyorum” dedi.

Transfer görüşmesinde başkan Faruk Süren, Ali Dürüst ve Burak Elmas’la buluşmasını ileride şöyle anlatacaktı; Dürüst, başkana ’Emre’ye teklifler varmış. Ne yapacağız?’ diye sordu. Süren, ise ’Ali’ciğim güldürme beni. Bunu kim ister?’ karşılığını verdi. ’Bana en azından bir ev alın’ dedim. Almadıkları gibi bana çocuk muamelesi yaptılar. İngiltere’ye gitmeden önce F.Bahçe çok ciddi ve standartların üstünde bir teklifte bulundu. Ancak ben kabul etmedim. En az 3 yıl daha Avrupa’da oynadıktan sonra yuvama, yani G.Saray’a dönüp futbolu sarı kırmızılı forma altında bırakmak istiyorum”. Bu sözler o zaman olay yaratmıştı, Süren ise “Galatasaray, kendisine ihanet edenleri asla affetmez. Emre, para için ihanet etmiştir. Bu nedenle kulübe dönmesi söz konusu bile olamaz” yanıtını verdi.

İşte bu şartlar altında Inter’e gitti. Çok başarılı maçlar çıkarmasına rağmen sakatlıklar nedeniyle sıkıntı yaşadı. Saha içindeki agresif tutumu burada da devam etti. Roma maçında oyuna girdikten 10 dakika sonra kırmızı kart görünce Hector Cuper'den azar işitti. Valencia maçında rakibe kafa attı, bir kaç kez rakiplere küfürleriyle olay oldu.

Inter’in, Empoli'ye kendi sahasında 3 puan kaptırdığı maçta kırmızı kart gördü. O yenilgi başkan Moratti’nin sonu oldu. Emre, ‘Başkanın gitmesinde benim de suçum var’ dedi.

İtalyan basınına, ‘‘Ömür boyu Inter'de kalmak istiyorum’’ demişti ancak böyle olmadı. “Aldığım tekliflerden en iyi olanı seçtim” diyerek, Türkiye’ye dönmesi için yapılan her teklifi reddetti ve Newcastle United’la anlaştı. İlerleyen yıllarda, İngiltere'de transferlerdeki usulsüzlüklerin araştırıldığı ve 17 transferin "temizlenmediği" raporda, Emre Belözoğlu'nun Newcastle'a gidişi de yer alıyordu.

Ingiltere'de Newcastle United'da forma giydiği dönemde Emre, Everton'a 3-0 mağlup oldukları karşılaşmada, bugün takım arkadaşı olan Nijeryalı futbolcu Joseph Yobo, kaleci Tim Howard ve Joleon Lescott'a ırkçı harekette bulunmakla suçlandı. İngiltere Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu 2 saatlik bir sorgunun ardından Emre hakkında af kararı verdi.

Yine Ingiltere'de Emre Bolton’lu El Hadji Diouf’a ‘s.. maymun’ diyerek haraket ettiği iddia edildi. Ancak Diouf, Emre ile ilgili yazılı bir ifadeyi vermeyi reddedince suçlama havada kaldı.

Newcastle’da genç bir takım arkadaşına sert girince Joey Barton boğazına sarıldı. Barton’a kafa atınca arkadaşları araya girdi.

Daily Mirror “Emre’yi atın” kampanyası başlattı. Başta Fatih Terim olmak üzere birçok kişi kendisine sahip çıktı. Emre de ‘Ceza alırsam kariyerim hakkında farklı kararlar alırım’ diyerek suçlamaları reddetti.

2005’te İsviçre ile İstanbul’da oynanan milli maç sonrasında rakip futbolculara saldıranlar arasındaydı. Hakkında soruşturma açıldı, 6 maç ceza aldı daha sonra bu ceza 4 maça indirildi.

2007’de Türkiye-Macaristan milli maçı sırasında medya mensuplarına ‘kol’ işareti yaptı; ‘Bu hareket bir kişiye yapıldı, o kendini biliyor’ dedi.

Bir milli maç sırasında Gökdeniz Karadeniz’le takım otobüsünde kavga etti. Olayı doğrulayan Gökdeniz, “Sadece tartıştık” açıklamasında bulundu.

Trabzon’da Güney Kore ile oynanan ve 0-0 biten özel maçta Koo Ja Cheo ile tartıştı. Ardından rakibine tekme atıp ikinci sarıdan kırmızı kart gördü.

Euro 2012 elemelerindeki 3-0’lık Hırvatistan maçında Volkan’a ve kendisine küfür edilince Türk Telekom Arena’daki taraftarlara küfürle karşılık verdi.

Hırvatistan maçında tartıştığı Gökhan ile 8 gün sonra Eskişehir’de pas tercihini kendisinden yana değil de Cristian’dan yana kullanınca tartıştı. Gökhan ‘Ne yaptım abi?’ diye kendini savundu.

2009’da Galatasaray deplasmanında 0-0 biten maçta Sabri’yi tehdit etti. Beşiktaş derbisinde boğazını sıkan Deivid’e ‘Seni fena yaparım’ dedi. Diyarbakır maçında hakem Suat Arslanboğa’nın eline vurdu. Manisa karşılaşmasında rakibine ‘P.. kurusu’ dedi, 3 maç ceza aldı.
Kayserispor maçında Cangele’ye eliyle ‘Boğazını keserim’ hareketi yaptı, 1 maç ceza yedi.

Konyaspor maçı öncesi Mevlana Türbesi’ne yapılan ziyaret sırasında bir gazeteciye omuz atıp, ‘Seni sabaha kadar döverim’ tehdidinde bulundu.

İstanbul BŞ ile oynanan karşılaşmada artistik bir pası sonrası Tjikuzu’ya parmağını sallayarak küfür etti. Gökhan kırmızı kart görünce Tjikuzu’nun boynuna sarıldı, diğer oyuncular bu ikiliyi güçlükle ayırdı.

Bir Beşiktaş maçında Andre Santos’la tartıştı, üzerine yürüdü. Araya Roberto Carlos ve Cristian girdi.

Bir Kayseri maçı sonrası hakemlere “Hepiniz kabadayı gibi bakıyorsunuz ama icraat yok” dedi.

Bursaspor maçında Cristian ile tartıştı. Kocaman sinirinden montunu yere fırlattı. Kadro dışı bırakıldı ancak sonra affedildi.

Geçtiğimiz sezon Trabzonspor karşılaşmasındaki Zokora ile olan diyaloğu halen daha unutulmuş değil. Irkçılık suçlaması ile Zokora, Emre hakkında şikayette bulunmuştu ve mahkeme süreci halen daha devam etmektedir.

ÖZEL HABER - TurkFutbol.com

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)